Warren_Buffett_KU_Visit
Biznes,  Ekonomia,  Firma

Kim jest Warren Buffett?

Warren Edward Buffett, to ekonomista, inwestor giełdowy oraz filantrop. Ze względu na swoją intuicję w biznesie nazywany „Mędrcem z Omaha” lub też „Wyrocznią z Omaha”, w 2008 roku w rankingu czasopisma „Forbes” został sklasyfikowany jako najbogatszy człowiek na świecie.

Obecnie nie opuszcza pierwszej piątki tego rankingu (w 2019 roku zajmował 4 miejsce), z prywatnym majątkiem wycenianym na ok. 85 mld dolarów amerykańskich (USD). Jeden z najwybitniejszych inwestorów na świecie. Prawie cały swój majątek zgromadził po ukończeniu 47 roku życia. W wieku 19 lat jego majątek wynosił „tylko” 10. 000, 00 dolarów amerykańskich (USD), co w tamtych czasach, oraz uwzględniając inflację i ówczesną wartość stanowiło sporą kwotę. Dziś ta kwota, uwzględniając inflację oraz ówczesną warta byłaby ok. 110. 000, 00 USD.

Urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Omaha, stanie Nebraska w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej(USA). Jego ojciec był maklerem, dziadek zaś lokalnym przedsiębiorcą. Z wykształcenia Warren Buffett jest ekonomistą, ukończył Columbia Business School.

Kiedy był nastolatkiem zakupił pierwsze akcje, które sprzedał bardzo szybko. Na całej transakcji ostatecznie stracił. W ten sposób życie nauczyło go, żeby szybko nie realizować zysków z posiadanych akcji czy udziałów i należy czekać cierpliwe, aż inwestycja zaowocuje.

Jego strategia inwestycyjna cechuje się zakupem dużych pakietów akcji kilku spółek, które zostały wcześniej dokładnie przebadane i przeanalizowane. Sposób ten, jak sam Warren twierdzi, poprzez dywersyfikację portfela, zmniejsza ryzyko poniesienia straty. Zarabia w głównej mierze na procencie składanym. Mechanizm procenta składanego polega na tym, że zarobek wynika z odsetek za dany okres oprocentowania, który podlega kapitalizacji.

Obecnie jest prezesem oraz przewodniczącym rady nadzorczej Berkshire Hathaway – amerykańskiego holdingu z siedzibą w miejscu urodzenia Warrena. Główna działalność firmy skoncentrowana jest na ubezpieczeniach od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz reasekuracji. Berkshire Hathaway zajmuje się również nadzorowaniem i zarządzaniem licznymi spółkami zależnymi. Buffett jest również głównym akcjonariuszem tej spółki. Majątek Berkshire Hathaway na koniec II kwartału 2019 roku wynosił ponad 120 mld dolarów amerykańskich (USD).

Poza działalnością inwestycyjną zajmuje się również filantropią. Po swojej śmierci prawie cały swój majątek obiecał przekazać na cele charytatywne. Jest jednym z głównym darczyńców największej organizacji filantropijnej – Bill & Melinda Gates Foundation – założonej przez Billa Gates’a – założyciela Microsoftu oraz jego żony.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warren_Buffett_KU_Visit.jpg

Mark Hirschey [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons