Koszty budowy domu jednorodzinnego są bardzo duże. Wiele osób, aby nieco zmniejszyć ilość wydanej gotówki postanawia zrezygnować z niektórych elementów. Niekiedy widzimy budynki, które na przykład nie posiadają termoizolacji. Zwykle właściciele zrezygnowali z ocieplenia, ponieważ jego koszt to ponad 40 tysięcy dla powierzchni ok 300 metrów kwadratowych. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie w dłuższej perspektywie, ponieważ dom, który nie jest odizolowany termicznie od środowiska pochłania znacznie więcej energii do ogrzania zimą, a to wiąże się z niemałymi kosztami zakupu większych ilości opału np. ekogroszku czy pelletu.
Czym można ocieplić budynek?
Podstawowym i najpopularniejszym materiałem jest styropian. Używa się go głównie ze względu na cenę, która jest o około 10 tysięcy niższa niż w przypadku wełny mineralnej. Poza tym ten materiał ma bardzo ważną zaletę, czyli odporność na wilgoć. Termoizolacja za pomocą wełny to nieco trudniejsze zadanie, i droższe, ale co istotne dzięki niej budynek jest oddzielony od środowiska również pod względem akustycznym. Parametry związane z ociepleniem domu dla obu wspomnianych materiałów są podobne.
Zobacz też artykuły na tematy: jaki piec wybrać na pellet czy ekogroszek oraz wartość opałowa węgla
Co należy wziąć pod uwagę przy termomodernizacji domu?
Lepiej nie wykonywać ocieplenia samodzielnie, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Bez względu na to na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy trzeba położyć go profesjonalnie, aby nie stworzyły się tak zwane mostki termiczne, które udaremniłyby całe przedsięwzięcie. Warto również zauważyć, że jeśli planujemy budowę domu energooszczędnego to musimy liczyć się z tym, że standardowe materiały izolacyjne nie podołają temu zadaniu i koszty będą wyższe. Najlepiej zadbać o zatrudnienie fachowej ekipy zajmującej się termomodernizacją budynków i powierzyć fachowcom wybór materiału dobrej jakości do ocieplenia domu. Specjaliści najlepiej wiedzą jaka wełna czy styropian będą dobre.
Termomodernizacja domku jednorodzinnego to wyzwanie logistyczne oraz finansowe, ale na pewno opłacalne, jeśli porównamy koszty ogrzewania sprzed ocieplenia budynku i po. W związku z tym nie warto odwlekać decyzji o położeniu wełny lub innego materiału.