tyler-franta-RbFDzMKTH6Q-unsplash
Biznes,  Firma

Czy organizowanie eventów to dobry biznes?

Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą albo firmę, która będzie zajmowała się organizowaniem przeróżnych wydarzeń, zwanych potocznie (z języka angielskiego) „eventami” ale nie wiesz czy to dobry biznes? Z pewnością poniższy artykuł pomoże rozwiać większość Twoich wątpliwości. Wiadomo, że początki są zawsze trudne, zwłaszcza na skomplikowanym rynku.

Przede wszystkim musisz określić ile pieniędzy na początek chcesz zainwestować oraz na czym się skupić konkretnie – czy na kompleksowym organizowaniu eventów czy też tylko w jednej konkretnej dziedzinie (np. sprzęt audio i wideo, konferansjerka, muzyka itd.). Na pewno musisz się również nastawić na okresy, kiedy nie ma organizowanych prawie żadnych wydarzeń.

Musisz również określić na jaką skalę chcesz działać – lokalnie, regionalnie, ogólnokrajowo czy może na terenie całego kontynentu?

Przed rozpoczęciem działalności warto wybadać rynek na którym chcesz działać. Zorientować się, czy jest jest zapotrzebowanie na takie usługi oraz jak liczna i silna jest konkurencja. Jeżeli chcesz działać lokalnie, np. na terenie powiatu w którym mieszkasz, oraz sąsiadujących z nim, to przejrzyj strony internetowe tych firm, poczytaj o nich na lokalnych forach.

Jeżeli pomimo licznej konkurencji na danym rynku nadal jest dużo zapytań lub ogłoszeń z zapytaniami o zorganizowanie eventu albo organizowane przetargi na wybór firmy, która dla danej instytucji będzie organizowała eventy, to możesz śmiało wchodzić na rynek. Dobrze by było, gdyby świadczone przez Ciebie usługi organizowania eventów wyróżniały się na tle konkurencji. Dzięki temu zdobędziesz między innymi więcej potencjalnych klientów oraz umocnisz swoją pozycję na rynku.

Prowadzenie działalności zajmującej się organizacją eventów w małej miejscowości albo dużym mieście ma swoje plusy i minusy. W dużym mieście na pewno będzie liczna konkurencja, jednak jest też więcej potencjalnych klientów – przeważnie prywatnych firm – oraz więcej organizowanych wydarzeń. Początkowo może być trudne przebicie się na rynku, a liczna konkurencja na pewno nie będzie tego ułatwiała.

Jednak zarobek może być większy niż w przypadku małej miejscowości, gdzie w zasadzie możesz mieć monopol na swoje usługi. Tylko co z tego, jeżeli będziesz miał np. tylko 3 eventy miesięcznie (najczęściej jakieś lokalne festyny)? Dobrze aby w takim mieście lub okolicy był również jakiś większy budynek lub hala, która umożliwi organizację imprez „pod dachem”. Hale sportowe przy szkołach mogą być zbyt małe, mają złą akustykę lub mogą być niedostosowane do szczegółowych przepisów prawa, które mogą być wymagane przy niektórych eventach. No i jeszcze dochodzą ewentualne ograniczenia konstrukcyjne.

Warto też się zastanowić nad tym czy będziesz organizować jakieś wydarzenia własne. Wiadome jest, że żyjąc tylko ze zleceń na organizację eventów może być naprawdę ciężko. Dlatego tutaj warto pochylić się nad sytuacją, gdzie sami będziemy jednocześnie organizatorem i pomysłodawca, np. organizując jakieś festyny, dyskoteki, koncerty czy targi. W ten sposób zdywersyfikujesz swoją działalność i będziesz mieć większą pewność, że Twój biznes się utrzyma.

Podsumowując, na pewno musisz usiąść z kartką i długopisem lub przed Excelem i wszystko rozpisać i wyliczyć, czy organizowanie eventów to dobry pomysł na biznes. No i oczywiście określić na jaką skale początkowo działać.