analysis-businesswoman-chart-955447
Firma

Księgowość dla startupów

Pod pojęciem startupu znajduje się nowo otwarta działalność gospodarcza, której twórcy w dalszym poszukują odpowiedniego modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój. Jest wiele definicji, które ją określa, głównie jednak mówi się tak o przedsiębiorstwach związanych z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi.

Najważniejsze cechy, które dotyczą startupów to krótka historia działalności (zwykle nieprzekraczająca 10 lat), innowacyjność i fakt, że ryzyko związane z podjęciem tego typu działalności jest wysokie, ale równie wysokie mogą być zyski w przypadku osiągnięcia sukcesu.

Prowadzenie startupu, mimo, że jest zwykle dość ekscytującym przedsięwzięciem, potrafi być równie wymagające. Wdrażanie nowych rozwiązań czy technologii jest niestety zwykle poprzedzone szeregiem formalności i wieloma przeszkodami. Wyjątkowo skomplikowane jest zwykle także samo prowadzenie księgowości. W jej skład muszą wejść bowiem elementy takie jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, świadczenie usług płacowo-kadrowych, raportowanie do wszystkich nadrzędnych spółek i Instytucji Państwowych, wystawianie faktur sprzedaży i rachunków, obsługa rachunków bankowych, sprawny obieg dokumentacji i wiele innych.

W przypadku firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej są to zadania prostsze, jednak specyfika startupów wymaga większego zaangażowania i elastyczności – w firmie cały czas dochodzi bowiem do zmian, konieczne jest płynne dostosowywanie do nich konkretnych rozwiązań. Zwykle do rozliczenia są także dochody pochodzące z różnego rodzaju źródeł, jak choćby AppStore, w wielu walutach, w tym także kryptowalutach takich jak bitcoiny. Mając na uwadze powyższe powody prowadzenie księgowości warto jest powierzyć zewnętrznej firmie o dużym doświadczeniu i cieszącej się dobrą opinią klientów.

Zwykle takie rozwiązanie nie tylko zdejmie z nas obowiązki związane z dokumentowaniem i rozliczaniem finansów, ale też zapewni nam konsultacje z doradcami, których wiedza i doświadczenie mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju naszej firmy.