three men sitting while using laptops and watching man beside whiteboard
Biznes,  Rozwój

Brygadzista – (nie) zwykły menadżer

Brygadzista – kto to w zasadzie jest? Otóż okazuje się, że to nie tylko zwykły pracownik firmy. Coraz częściej mówi się o tym, ze brygadzista to taki menedżer tylko naprawdę bardzo niezwykły. W czym dokładniej się przejawia ta niezwykłość brygadzisty? Jak wyszkolić brygadzistę? Co zyskujemy, mając w firmie naprawdę dobrych brygadzistów? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.

Szkolenia dla brygadzistów to jak szkolenia menadżerskie

Na początek warto powiedzieć, że naprawdę opłaca się szkolić swoich brygadzistów. Z jakiego powodu? Otóż tutaj istotne jest to, że takie szkolenie dla mistrzów pomoże znacząco rozwinąć brygadziście cechy, które są mu potrzebne w zakresie wykonywanej pracy. Za chwilę dokładniej powiemy, jakie to są cechy. Ważne jednak w tym momencie jest także to, że takie szkolenia dla kierowników coraz częściej organizowane są jako szkolenie Agile, czy też Scrum

Brygadzista jako wyjątkowy menedżer

Dlaczego brygadzista w zasadzie nazywany jest takim wyjątkowym menedżerem? Otóż warto spojrzeć na jego zadania. Generalnie zawiaduje on krótkim odcinkiem produkcji – pod jego opieką jest zarówno sprzęt znajdujący się tam, jak i ludzie i pracownicy.

Czy nie można by było zrobić tak, że jest jedna ogromna hala, setki pracowników oraz jeden lider? Owszem można i kiedyś nawet tak robiono. Zauważono jednak, że zasadniczo naprawdę sensowniej jest zainwestować w mniejsze zespoły z mistrzem na ich czele i kierowników produkcji, którzy zbierają informacje od takich mistrzów.

Taki układ najbardziej przypomina dawne relacje między mistrzem i czeladnikami – wykorzystywany jest on dzisiaj w Agile i naprawdę wręcz doskonale się sprawdza.


Sprawdź ofertę konsorcjum szkoleniowego Gamma. Firma oferuje zarówno szkolenia dla brygadzistów jak i znane od las szkolenia menadżerskie. Większość szkoleń oferowanych jest również online.


Taki brygadzista bowiem przede wszystkim jest dla swoich ludzi – ma tak organizować pracę, aby była ona bezpieczna, ma wdrażać nowych pracowników, rozwiązywać konflikty, spory, łagodzić napięcia, motywować, ganić, szukać talentów, pomagać. Co więcej, musi to być osoba ciesząca się naprawdę bardzo dużą wiedzą oraz autorytetem Jak widać – podobna jest do menedżera w wielu aspektach.