woman holding black smartphone near silver macbook
Biznes

Czym właściwie jest konto oszczędnościowe?

Niektórzy z nas mają spore problemy z oszczędzaniem pieniędzy. Zawsze znajdzie się przecież jakiś powód, aby je wydać – nowy ciuch, gadżet, ulubione jedzenie inne przyjemności. Nie jest łatwo odkładać nasze pieniądze tak, by po pewnym czasie uzbierała się ładna sumka.

Warto wtedy zdecydować się na konto oszczędnościowe. Czym ono jest konkretnie? Jest to zwyczajny rachunek posiadający cechy lokaty. Jedyna różnica polega na tym, iż na omawianym rodzaju konta możemy dowolnie zarządzać pieniędzmi – powiększać lub pomniejszać zgromadzoną kwotę, bez utraty odsetek. Jeśli więc nie masz silnej woli, na pewno lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie lokata. Tam określona ilość pieniędzy jest zamrożona na dany okres.

Konto oszczędnościowe ma to jednak do siebie, że tam już każda złotówka zarabia na większą sumę. Każdego miesiąca dodawane są odsetki. Być może oprocentowanie wcale nie jest wyjątkowo wysokie, ale to na pewno lepsze niż trzymanie pieniędzy na zwyczajnym rachunku bankowym. Tam pieniądze się marnują, no chyba że wydajesz je na coś pożytecznego. Ale nie oszukujmy się – nie ma to miejsca zbyt często, prawda? Dlatego warto korzystać z rachunku takiego, jak konto oszczędnościowe, nawet jeśli nie posiadasz zawrotnej sumy pieniędzy. Pozwoli Ci to na wyrobienie sobie nawyku oszczędzania, zwłaszcza jeśli wcześniej miałeś z tym problem. Musisz bowiem wiedzieć, że pieniądze przede wszystkim powinny pracować. Zwłaszcza te zgromadzone w banku.