pexels-photo-1011329
Firma,  Rozwój

Czy warto zatrudniać pracownika z zagranicy?

Jeżeli prowadzimy własną działalność, z całą pewnością zależy nam na tym, by przynosiła ona spore zyski. Aby tak się jednak stało, musimy włożyć w to wiele wysiłku. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią promocję dóbr oraz usług oferowanych przez naszą firmę.

Niezbędne jest również zatrudnienie doświadczonych oraz wykwalifikowanych pracowników. Wielu właścicieli firm zastanawia się jaki powinien być dobry pracownik. Najbardziej cenionymi przymiotami są właśnie wiedza i doświadczenie. Większość polskich pracodawców zatrudnia Polaków. Nie brakuje jednak i takich, którzy zatrudniają cudzoziemców. Nie da się ukryć, że zatrudnianie cudzoziemców niesie za sobą zarówno korzyści jak i wady.

Niewątpliwą zaletą zatrudniania pracowników z zagranicy jest to, iż są oni zazwyczaj bardzo chętni do pracy. Dotyczy to zwłaszcza pracowników z Europy Wschodniej. Nie zraża ich również niezbyt wysoka pensja. Wielu pracodawców widzi więc korzyść finansową w zatrudnianiu pracowników zagranicznych. Zatrudniając cudzoziemca, musimy jednak pamiętać, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Wysokość wynagrodzenia cudzoziemca powinna być zatem zgodna z obowiązującymi przepisami.

Pracownicy z zagranicy są również dobrą alternatywą na brak pracowników polskich. Nie da się bowiem ukryć, że w wielu branżach brakuje wykwalifikowanych polskich pracowników. Nie da się jednak ukryć, że z zatrudnianiem cudzoziemców wiążą się również minusy. Nie każdy cudzoziemiec zna bowiem język polski. Pracodawca może mieć zatem problem z tym, aby porozumieć się ze swoim pracownikiem. Nie da się również ukryć, że zatrudnienie cudzoziemca wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń. Wszystko musi odbywać się zgodnie z prawem, dlatego decydując się na zatrudnienie cudzoziemca, warto by było skonsultować się z prawnikiem. Reasumując rozważania, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto zatrudniać cudzoziemca. Zatrudnianie pracowników z zagranicy niesie za sobą zarówno zalety jak i wady. Sami musimy rozstrzygnąć, których z nich jest więcej.

Photo by rawpixel.com from Pexels