pexels-photo-826349
Firma

Jak znaleźć dobrego pracownika?

W obecnych czasach znalezienie dobrego pracownika o odpowiednich kwalifikacjach, który na długo zagości w firmie nie jest łatwe. Aby poszukiwanie nowego pracownika było skuteczne warto wykorzystać kilka sprawdzonych metod.

Poszukiwanie nowego pracownika to w dzisiejszych czasach nie lada wyczyn dla wielu właścicieli firm. Zwłaszcza wśród młodych osób, trudno znaleźć takich pracowników, którzy zechcą w jednej firmie pracować przez wiele długich lat. Otóż ostatnio panuje moda na częstą zmianę pracy. Młodzi ludzie szukają zajęć dobrze płatnych, a obecna sytuacja na rynku pracy pozwala im na skuteczne realizowanie planów zawodowych.

Obecnie znalezienie odpowiedniego pracownika jest procesem o wiele trudniejszym i czasochłonnym niż mogłoby się to wydawać. Jak znaleźć dobrego pracownika? Otóż w procesie rekrutacji warto wykorzystać zarówno kanał online, jak również tradycyjne metody. W ostatnim czasie bardzo popularne są portale pracy. Niektóre z nich oferują rejestrację i zamieszczanie ogłoszeń za darmo lub publikują oferty pracy przez określony czas za opłatę abonamentową.

Można też wybrać serwis, w którym publikowane są oferty dla różnych sektorów, jak również skupić się jedynie na branżowych portalach, które będą efektywniejsze, gdy poszukujemy wysoko wykwalifikowanego specjalisty w określonej dziedzinie. Pracownika można tez znaleźć korzystając z ogłoszeń znajdujących się w prasie. Zamieszczając ofertę pracy w dzienniku lub bezpłatnych gazetach, mamy szansę dotrzeć do sporej grupy odbiorców. Jest to najlepsza metoda szukania pracownika wśród osób w średnim wieku. Wielu pracodawców korzysta też z usług urządów pracy. W tym celu wystarczy wypełnić formularz w PUP potwierdzający chęć zatrudnienia osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy.

Wniosek ten można znaleźć na stronie internetowej urzędu pracy właściwego dla miejsca, w którym prowadzimy działalność. W celu pozyskania nowego pracownika warto skorzystać z usług firm doradczych i rekrutacyjnych oraz agencji pracy. Firmy te posiadają bazę specjalistów oraz potencjalnych kandydatów zainteresowanych zatrudnieniem. Co prawda wiąże się to z pewnymi kosztami, niemniej dzięki powierzeniu całego procesu specjalistom pracodawca zaoszczędzi sporo czasu, który musiałby poświęcić na przeglądanie zgłoszeń, odpowiadanie na przesłane CV oraz monitorowanie rynku.

Bardzo popularną i skuteczną metodą znalezienia dobrego pracownika jest też zrobienie rzetelnego wywiadu wśród znajomych czy kontrahentów. Otóż jeśli pozyskamy pracownika z polecenia tych, którym ufamy, istnieje małe ryzyko, że trafimy na niekompetentną osobę, która nie wniesie nic do firmy i nie spełni oczekiwań pracodawcy.

Photo by bruce mars from Pexels