green plant
Biznes

Który kraj jest liderem w ograniczeniu sprzedaży plastikowych torebek?

W wielu krajach w ostatnich latach podjęto różne działania w celu ograniczenia sprzedaży polietylenowych torebek. Już w 2002 roku w Irlandii, aby zmniejszyć sprzedaż plastikowych torebek podwyższono ich cenę w supermarketach. Podjęcie takich działań spowodowało, że zużycie takich torebek spadło o 95%, a obecnie ilość zużywanych torebek przez jednego obywatela wynosi tylko 18 sztuk na rok. Dla porównania w Rosji każdy obywatel zużywa ich 180 rocznie.


Z kolei w Holandii w 2016 roku wprowadzono minimalną cenę za zakup takiej torebki i wynosi ona od jednej czwartej euro wzwyż. W Wielkiej Brytanii w trzy lata po wprowadzeniu opłaty w wysokości pięciu pensów zużycie foliowych torebek spadło o połowę.
W Belgii w 2007 roku ustanowiono minimalną cenę na takie torebki, które wcześniej oferowano bezpłatnie. Spowodowało to obniżenie sprzedaży tych produktów o 80%. Natomiast we Francji zakazano całkowicie sprzedaży plastikowych torebek o objętości mniejszej niż dziesięć litrów i o grubości mniejszej niż 50 mikronów.
W Finlandii zastosowano inne rozwiązanie. W 2016 roku Ministerstwo Środowiska i handlowcy podpisali porozumienie o ograniczeniu stosowania plastikowych torebek. Firmy, które je podpisały, zobowiązały się informować klientów o szkodliwości używania takich produktów i możliwych alternatywach, a także wstrzymano bezpłatne rozdawanie torebek. W 2018 roku do tego porozumienia przystąpiło 3400 sklepów w całej Finlandii, a wśród nich popularne sklepy Stockmann. Rezultaty okazały się bardzo zadowalające. W supermarketach Sokos zużycie plastikowych torebek zmniejszyło się o 60%, a w sieci marketów S-Market sprzedano 52 miliony takich torebek mniej.