ruthson-zimmerman-Ws4wd-vJ9M0-unsplash
Firma,  Rozwój

Kierowanie a przywództwo

Kierowanie jednostką organizacyjną należy pewno nie należy do łatwych zadań, dlatego firmy, które poszykują dyrektorów zarządzających z odpowiednim doświadczeniem są skłonne zapłacić za odpowiedniego kandydata posadawiającego wszelkie potrzebne cechy naprawdę wiele.

Leader to osoba posiadająca odpowiednie kompetencje do delegowania zadań w przedsiębiorstwie. Najskuteczniejsze i najbardziej efektywne zarządzanie firmą zachodzi wówczas jeżeli kierownik w danej firmie jest dla pracowników nie tylko szefem ale również przywódcą. Jest to funkcja niezmiernie ważna ze względu na kształtowanie się i rozwój przedsiębiorstw.

To on w dużej mierze wpływa na to czy firma utrzyma się na rynku. Dobry przywódca musi posiadać szereg kompetencji związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi jak i psychologicznych, które pozwalają na sprawną komunikację zarówno z pracownikami jak i z klientami. Dobry dyrektor zarządzający powinien być kompetentnym leaderem, który jest szanowany przez pracowników.

Aby dobry leader stał się przywódcą istnieje jeszcze długa droga. Przywódca powinien być inspiracją dla pracowników danego przedsiębiorca jak i społeczeństwa. Przywódco to nie tylko zarządzanie firmą, ale również szereg innych czynników. Dobry przywódca daje przykład i potrafi zarazić pracowników i innych ludzi swoją wizją rozwoju firmy lub świata. Podziwiany przywódca bierze na siebie odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za innych ludzi, na przykład pracowników lub członków swojej partii.

Przywódca to nie człowiek, który krzyczy najgłośniej bojowe hasła ale ten, który realizuje wizję i misje swojej działalności. Przywódca czuje się społecznie zobowiązany do pomagania innym. Przykładem przywódców innych niż leaderzy polityczni są dyrektorzy wielkich korporacji, takich jak na przykład Microsoft czy Apple. Prowadzą oni swoje fundacje nie tylko z celów podatkowych, ale przede wszystkim dlatego, ze czują się zobowiązani do tego aby pomagać innych. Bill Gates od lat prowadzi działania na rzecz ludności Afryki, aby pomóc w rozwoju tego kontynentu.