timon-studler-ABGaVhJxwDQ-unsplash
Ekonomia,  Firma,  Gospodarka

Jakie są znane rosyjskie marki?

Jak wiadomo rosyjska gospodarka opiera się głównie na przemyśle wydobywczym, naftowym i gazowniczym. Największym na świecie producentem gazu ziemnego jest Gazprom, którego większość akcji jest w posiadaniu państwa.

Posiada 17% światowych zasobów tego paliwa, ale zajmuje się również eksploatacją ropy naftowej i transportem wyżej wymienionych surowców (w samej Rosji ponad 150 tys km rurociągów). Drugim pod względem wielkości rosyjskim przedsiębiorstwem naftowym jest Łukoil, który produkuje prawie 90 mln ton ropy rocznie.

Do naszych wschodnich sąsiadów należy CEDC, czyli największy producent wódki na świecie. W skład koncernu wchodzą takie marki jak Żubrówka, Soplica, Bols, Grands, czy Jagermeister.

Rosjanie nie pozostają również w tyle, jeśli chodzi o branżę IT. Jeden z najbardziej znanych antywirusów, mający 400 mln klientów indywidualnych i 270 tys klientów korporacyjnych, należy do Kaspersky Lab, którego założycielem jest Rosjanin, Jewgienij Walentinowicz Kaspierski. Drugim popularnym, rosyjskim oprogramowaniem antywirusowym jest Dr. Web, którego główną cechą jest to, że można go instalować za zainfekowanym wcześniej komputerze.

W przemyśle motoryzacyjnym prym wiedzie dobrze znana Polakom Łada, należąca do AwtoWAZ. Obecnie koncern nawiązał współprace z Renault-Nissan i dalej produkuje nowe samochody na Ukrainie, w Ekwadorze, Kazachstanie, Urugwaju i Egipcie.

Kolejną dobrze znaną, choć niezbyt dobrze kojarzącą się rosyjską firmą jest Koncern Kałasznikow, producent wycofanego już z produkcji, ale w dalszym ciągu sławnego AK-47. Obecnie koncern zaspokaja 95% rosyjskiego zapotrzebowania na broń palną. Rosja słynie również z produkcji butów, wśród najbardziej popularnych marek można znaleźć Kari i Centro, których produkty, mimo że firmy wycofały się z polskiego rynku, są nadal dostępne na stronach aukcyjnych, czy w dobrych sklepach internetowych.