Photo by Anders Kristensen from Pexels
Biznes

Dress code w miejscu pracy

Miejsce pracy jest przestrzenią szczególną, która wymaga od nas nie tylko specjalnego zachowania, ale również w wielu przypadkach – ubioru. Chodzi tu o tak zwany dress code, czyli zbiór wszystkich zasad i reguł, które musimy przestrzegać ubierając się stosownie do okazji – o ile oczywiście chcemy być traktowani poważne.

W przypadku pracy ma on szczególne znaczenie, ponieważ jest naszą wizytówką. Pokazuje, że jesteśmy profesjonalistami, godnymi partnerami do biznesowych rozmów, że traktujemy naszą prace poważnie pod każdym względem. Jeśli bowiem nie potrafimy zastosować się do zasad obowiązujących nas w ubiorze, czy można zaufać nam, że będziemy je przestrzegać także na innych płaszczyznach? Dress code jest też oznaką naszego szacunku zarówno dla naszych przełożonych, współpracowników oraz osób podwładnych.

Oczywiście różne środowiska pracy wymagają od swoich pracowników przestrzegania innych zasad. Trzy najpopularniejsze typy dress code’u to business, smart casual i casual. Klasyczny styl business dla panów opiera się przede wszystkim na ciemnym garniturze i krawacie, jasnej, najlepiej białej koszuli oraz klasycznych półbutach. Panie mają trochę więcej opcji, najlepiej sprawdzi się elegancka mała czarna, dopasowana (np. ołówkowa, sięgająca tuż za kolano) spódnica połączona z białą koszulą, eleganckie spodnie w kant albo damski garnitur / kostium. Do tego najczęściej szpilki.

Smart casual jest stylem pośrednim pomiędzy ubraniami formalnymi, a tymi, w których chodzimy na co dzień. Mężczyźni mogą więc na przykład zastąpić kompletny garnitury połączeniem jeansów i marynarki lub swetra, klasyczna koszulę zastąpić można polo a sznurowane półbuty mokasynami. Kobiety mogą postawić zarówno na sukienki, spódnice jak i spodnie o prostym, wygodnym kroju. Świetnie sprawdzi się też połączenie marynarki z jeansami. Buty mają być wygodne, dlatego obcas nie jest wymagany. Styl casual to inaczej strój nieformalny. Ubrać można nawet jeansy, t-shirt i obuwie sportowe.

Bez względu na to, jaki styl dress code’u obowiązuje w naszym miejscu pracy, dobierając ubiór należy kierować się rozsądkiem i stawiać na klasyczne, nie przesadnie ekstrawaganckie rozwiązania.