Czym jest doradztwo finansowe dla firm?
Finanse,  Firma

Czym jest doradztwo finansowe dla firm?

Pojęcie doradztwo finansowe staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Na czym dokładnie polega i czy się opłaca?

Doradztwo finansowe- co to jest

Doradztwo finansowe z założenia powinno wiązać się planowaniem finansów, chociaż w Polsce częściej kojarzone jest z pośrednictwem w usługach finansowych. Skorzystanie z usług doradcy finansowego jest szczególnie korzystne w przypadku firm, ponieważ pozwala opracować skuteczną strategię finansową oraz uzyskać korzystne warunki przy inwestowaniu środków.

Cechy dobrego doradztwa finansowego

Na pierwszym miejscu przy wyborze firmy oferującej usługi doradztwa finansowego powinny być kompetencje jej pracowników. Rynek usług finansowych jest skomplikowany i szybko się zmienia, dlatego jedynie osoba dogłębnie z nim zapoznana może udzielać rad godnych zaufania. I to właśnie zaufanie jest kolejnym czynnikiem udanej współpracy. Jeśli dana firma nie wzbudza zaufania, będzie to utrudniało współpracę. Dlatego dobry doradca musi umieć uważnie słuchać i okazywać empatię.

Z jakimi kosztami się wiąże?

Korzystając z doradztwa finansowego musimy liczyć się z opłatą za przeprowadzenie analizy finansowej, a być może także z prowizją, w przypadku zdecydowania się na konkretne rozwiązanie finansowe. Koszty analizy finansowej mogą wynosić od stu do kilkuset złotych. Niektóre firmy decydują się na dokonanie bezpłatnej analizy w celu przyciągnięcia klientów, w takich przypadkach zazwyczaj wyższe są koszty prowizji. Jednak w przypadku odpłatnych analiz możemy mieć większą pewność, że są wykonane rzetelnie.

Pamiętajmy, że od działalności danej firmy zależy jak korzystne warunki jest w stanie nam zaproponować. Warto więc wybierać te o ugruntowanej pozycji na rynku, ponieważ mogą one wynegocjować dla nas na przykład niższe raty kredytu.

Zawsze przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług danej firmy warto zapoznać się z opiniami innych klientów i przeanalizować jak długo działa na rynku. Niestety istnieje wiele firm doradztwa finansowego, które nie postępują w sposób etyczny i narażają swoich klientów na straty.

Photo by rawpixel.com from Pexels