helloquence-OQMZwNd3ThU-unsplash
Firma,  Rozwój

Czy leasing się opłaca?

Na początku trzeba zrozumieć, czym faktycznie jest leasing. Najprościej rzecz ujmując, jest to forma dzierżawy środków trwałych, czy też nieruchomości. Przedmioty te nie są własnością leasingobiorcy, lecz są mu tymczasowo przekazywane, w zamian za regularne opłaty. Wszystkie warunki zawarte są w cywilnoprawnej umowie, zawieranej pomiędzy stronami.


Opisywana forma finansowania często porównywana jest z kredytem i w bardzo wielu przypadkach z nim wygrywa. Leasing jest przede wszystkim opłacalny dla przedsiębiorców chcących podnieść koszty prowadzenia działalności. Również forma rozliczania jest bardzo łatwa, po prostu opłacamy fakturę dla leasingodawcy. Często można spotkać się z opinią, że znacznie łatwiej jest pozyskać leasing niż kredyt. W większości przypadków rzeczywiście tak jest, szczególnie wtedy, gdy mówimy o przedmiotach łatwozbywalnych i nowych.

Problemy mogą pojawić się w przypadku maszyn czy urządzeń, które ciężko odsprzedać na rynku wtórnym. Pamiętajmy, że leasingobiorca nie jest właścicielem, więc gdyby zaprzestał spłacania rat, to leasingodawca ma prawo do odebrania swojej własności, a dużo łatwiej jest odzyskać pieniądze na sprzedaży nowego samochodu niż specjalistycznej, dziesięcioletniej maszyny. Sam okres leasingu nie przekracza z reguły 60 miesięcy, więc w niektórych przypadkach rata może okazać się zbyt wysoka. Wcześniejsze zakończenie umowy również jest się utrudnione, ze względu na ograniczenia podatkowe finansującego. Minusem jest też sposób windykacji. W tym wypadku właściciel ma znacznie więcej przywilejów. Może wypowiedzieć umowę już po kilku tygodniach zalegania spłat i odebrać przedmiot leasingobiorcy.

Finansowanie to jednak nie wszystko. Okazuje się, że firmy ubezpieczeniowe, w znacznej części przypadków, oferują dużo lepsze warunki, ponieważ ściśle współpracują z firmami leasingowymi. Kolejnym plusem jest to, że wypożyczając przedmiot nie ulega zmianie zdolność kredytowa, nie ma żadnego wpisu w BIK. Wiąże się to z tym, że nie potrzebujemy mieć żadnej historii kredytowej, co może być zbawienne w przypadku nowych firm. Dużą przewagą leasingu nad kredytem jest również prostota. Od początku dokładnie wiemy ile, kiedy i jak zapłacić, co w przypadku kredytu nie zawsze jest jasne.

Odpowiadając na pytanie, leasing opłaca się przede wszystkim małym i dopiero rozpoczynającym swoją działalność firmom. Jednak sposób finansowania jest sprawą indywidualną, a czasami jedna wada jest w stanie przekreślić dziesiątki zalet.

Photo by Helloquence on Unsplash