Campaign Creators Pypeceajezy Unsplash
Biznes,  Firma

Ciekawy biznes w Polsce

Nie od dzisiaj wiadomo, że Polska słynie za granicą ze świetnie wykwalifikowanych programistów i specjalistów ds. IT. W Polsce istnieje wiele świetnych star-upów związanych z technologią informacyjną, grafiką komputerową, efektami specjalnymi czy programowaniem.

Niektóre z nich takie jak Optimus niestety nie przetrwały w polskich warunków. Doskonałym przykładem była w Polsce firma Optimus, która została wykończona przez polski urząd skarbowy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy gdyby nie działanie urzędników firma Optimus rywalizowałaby do dziś na rynku światowym z korporacjami amerykańskimi. Niestety jest to pytanie, które na zawsze pozostanie bez odpowiedzi. Z powodu nadgorliwości urzędników i braku nie elastycznego postępowania w Polsce doszło do bankructwa wielu firm. Jednakże w ostatnim czasie sytuacja wygląda bardziej optymistycznie. Jak wspomniałam wcześniej Polska słynie z wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie technologii informacyjnej i programowaniu. Jeden z nich -Tomasz Czajka -pracuje obecnie w firmie „SpaceX” u Elon’a Muska.

Inni polscy specjaliści również znajdują zatrudnienie w równie znanych korporacjach w dolinie krzemowej w Stanach Zjednoczonych, takich jak Google czy Facebook. Pomimo nieograniczonych możliwości na rynku pracy coraz wielu polaków decyduje się na stworzenie własnej działalności, aplikacji. Coraz częściej wybierają pracę na własne konto. Pomysły są realizowane w Polsce. Przykładem będzie tu między innymi Nasza Klasa, która dopiero po wielkim sukcesie w kraju zastała sprzedana. Jedną z najbardziej znaną na świecie polską firmą jest CD Projek Red. Jest to

Polska firma produkująca gry komputerowe. Firma ta rozpoczęła działalność w 2007 roku i w krótkim czasie osiągnęła sukces na rynku krajowym. Najbardziej znanym i flagowym produktem tej firmy jest „Wiedźmin”, oparty na bestsellerowej sadze polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego. Gra ta szybko osiągnęła sukces w Polsce jak i za granicą, a jej trzecie wydanie: „Wiedźmin 3″ stał się najlepiej sprzedającą się grą. Ostatnim produktem CD Projekt Red jest gra ” Cyberpunk 2077″. Zwiastun przedstawiony na tegorocznym targach stał się hitem, z powodu zaangażowania w nią aktora Keanu Reaves’a. Niech sukces CD Projekt Red będzie przykładem dla innych polskich specjalistów, którzy również powinni pójść w jej ślady.