pepi-stojanovski-MJSFNZ8BAXw-unsplash
Finanse,  Gospodarka

Co to jest spread walutowy?

Pojęcie samego spreadu to różnica pomiędzy wartością kupna i sprzedaży. Spread walutowy to różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży waluty.

Kurs sprzedaży jest zawsze wyższy niż kurs kupna. Rożnica pomiędzy tymi dwoma cenami to właśnie spreed walutowy. Spread walutowy może być wyrażony w procentach lub pipsach. Mianem pipsa określa się czwartą cyfrę po przecinku w kursie walutowym. Przykładowo jeśli kurs sprzedaży euro wynosi 4zł a kurs kupna euro 4, 20 zł to wówczas te 20 groszy będzie tę różnicą czyli spreadem walutowym.

Od czego zależy wysokość spreadu walutowego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zależy ona od instytucji, która go wyznacza. Spread walutowy jest wyznaczany samodzielnie przez instytucję bankową czy kantor. Najniższym spreadem walutowym mogą pochwalić się kantory online. Kantory tradycyjne mają zwykle wyższy spread niż kantory online, jednakże najwyższy spread można dostrzec w bankach. Oczywiście, w każdym banku jest on różny. Jako, że banki są znanymi instytucjami zaufania publicznego mogą one sobie pozwolić na ustalanie wyższego spreadu walutowego niż konkurenci w postaci kantorów. Przywiązanie klientów do banku często sprawia, że nie szukają oni tańszych rozwiązań ze względu na wygodę wolą wybrać się do banku niż skorzystać z oferty kantorów. Spread walutowy w Polsce nie powinien przekraczać 5%. Innym czynnikiem, który wpływa na określenie wysokości spreadu walutowego jest jej sama waluta. Zazwyczaj waluty bardziej egzotyczne będą miały wyższy spread niż te znane i najczęściej wymieniane czyli Euro i Dolar amerykański.

Dlaczego banki stosują spread walutowy?

Banki zarabiają przede wszystkim na oczywistych czynnościach takich jak przelewy międzynarodowe związanych z wymianą waluty swoich klientów. Inną mniej oczywistą formą zarobku na spreadzie walutowym jest oferowanie kredytu w walucie obcej. Jest to dość częsta praktyka w Polsce. W takim wypadku wartość kredytu w momencie udzielenia jest przeliczana na walutę krajową po cenie sprzedaży, a w momencie spłaty wysokość rat spłaty jest już przeliczana po kursie kupna.